השקעות

רגע פנוי חשוב לנצל מיד, 
כסף פנוי חשוב לנצל נכון.

רבים  מעוניינים להשקיע את כספם לפרקי זמן שונים ולמטרות שונות (מסיבת בר מצווה, טיול משפחתי לחו"ל, החלפת הרכב, חתונת הבן ועוד). לעיתים פתיחת תוכנית החיסכון מיועדת למטרה מדויקת ומתוכננת, ולעיתים התוכנית היא "לכל מטרה", ללא תכנון מראש. בעבר כשרצינו לחסוך פנינו לבנק היום יש ברשותנו אפשרויות רבות ומגוונות הכוללות הטבות מיסוי והורשה לצורך עידוד התחרות.

לפניכם כל מה שאתם צריכים לדעת על חלופות להשקעה.

השקעות

איזו השקעה עשויה להתאים לכם?

קופת גמל להשקעה: קופה נזילה, המעניקה הטבות מיסוי ומספקת פטור מלא ממס רווחי הון במגוון מסלולי השקעה למושכים את כספם כקצבה החל מגיל 60. הקופה גם מאפשרת מעבר חופשי בין מסלולים ו'התחשבנות' מס רק בתום תקופה. המס על רווחי הון מקופת גמל עומד על 25%.

חסכון פרט: נזיל לחלוטין, במגוון מסלולי השקעה ועם אפשרות להתנייד חופשי בין מסלולים. גם במקרה זה  ה'התחשבנות' על המס מתבצעת רק בתום התקופה. 
בחסכון זה לקוחות מעל גיל מסוים זכאים לפטור ממס רווחי הון (עד תקרה במסגרת סעיף 125 ד') וגובה המס עומד על  25%.

תיקון 190: תיקון המעניק הטבות מיסוי על צבירת הכספים. הוא אמנם אינו נזיל, אך ניתן למשיכה החל מגיל 60 (בהנחה שמקבלים קצבה חודשית מעל 4,600 ש"ח ובכל הפקדה של 35,000 ש"ח). על פי התיקון מוצעים מגוון מסלולי השקעה וניתן לעבור באופן חופשי בין המסלולים. גם במקרה זה ההתחשבנות על המס מתבצעת רק בתום תקופה וגובה המס עומד על 15% נומינלי.

למה בכלל לחסוך?

כדי להגשים חלומות, להיות מוכנים לכל צומת בחיים, וגם למקרי קיצון בלתי מתוכננים- כולנו רוצים להיות מוכנים. אבל למה לא לחסוך בבנק? הרגולציה פתחה את המשקיע הישראלי למגוון חסכונות שאינם מופקדים בבנקים- אפשרות החיסכון הקלאסית והמוכרת. החסכונות בערוצים האחרים מאפשרים מעבר למגוון הרחב המוצע לחוסכים, גם הטבות מיסוי והטבות הורשה, חשיפה לשוק ההון בכל סכום (בניגוד לעבר), עלויות נמוכות יחסית ונזילות. פוליסת החיסכון מרובת יתרונות  וכוללת בין השאר גם גמישות מלאה בסכומי ההשקעה ובתדירותה, כסף נזיל בכל רגע נתון, ניהול על ידי צוותים פיננסיים, מעבר חופשי וללא תשלום מס במעבר בין מסלולי חיסכון, זמינות גבוהה לביצוע פעולות בתיק ההשקעות והטבות לגמלאים.

אז מה אפשר לעשות עם הכסף לכם?

כאשר מדובר בכסף שלכם, בעתיד המשפחה שלכם, בתוכניות עתידיות חשובות ובצורך להיערך לבאות, חשוב שיהיה לצידכם איש מקצוע אמין ומנוסה אשר ידע לתת לכם מענה לכל השאלות ולכוון אתכם לבחירה המדויקת ביותר עבורכם. כאשר אתם פונים לסוכן ביטוח לצורך השקעה, עדיין תידרשו למלא טפסים, לצרף מסמכים ולחתום, אולם הוא יהיה זה שנמצא לצידכם לאורך כל הדרך. הכל כדי שההשקעה שלכם תהיה מוגנת ושאתם תשתחררו מבירוקרטיות ולא תקבלו הודעות חוזרות על השלמות וחוסרים מחברת הביטוח.

שאלות נפוצות

קופות גמל להשקעה הן כלי המאפשר לכל אדם – שכיר או עצמאי, לחסוך כסף באופן עצמאי ולמשך כל תקופה שירצה. במהלך תקופת החיסכון ניתן ליהנות מהטבות מס במקרים מסוימים.
תקרת ההפקדה השנתית הקבועה בתוכנית קופת גמל קבועה בחוק והיא עומדת על קצת יותר מ-70,000 שקלים, בין אם ההפקדה כולה נעשית לתוכנית אחת ובין אם היא מפוצלת במספר קופות שונות.
הכספים המופקדים בקופת הגמל נזילים בכל עת, ולצורך משיכתם כל שתדרשו הוא להגיש בקשה לבית ההשקעות שבו היא מנוהלת.

בפשטות, התשובה היא לדעת לשחק עם הכסף נכון. ככל שיש לנו יותר ידע, נתונים ואפשרויות, כך ניתן להגיע לרווחים גדולים יותר ואף יכולת לחמוק מהפסדים. לפניכם מספר טיפים מועילים כיצד לעשות זאת:

  • טרם אתם פותחים קופת גמל להשקעה, עליכם לבחור בין מגוון חברות הביטוח או בתי ההשקעות הפרטיים, לשקול היכן תרצו לפתוח את הקופה, והאם תרצו לפתוח קופה אחת על סכום ההפקדה המקסימלי או לפצל אותו בין כמה חברות שונות.
  • חשוב שתבחרו באסטרטגיית השקעה אשר תתאים עבורכם ולמטרה שלשמה נפתחת הקרן. השקעות סולידיות לעומת השקעות בסיכון גבוהה, תוכנית לטווח קצר לעומת טווח ארוך, אילו סכומים תרצו להשקיע או לחלופין לאיזה סכום סופי תרצו להגיע וכדומה.
  • כמו כן ישנה חשיבות מכרעת לבחירת תמהיל ההשקעה, להבנת אילו מסלולים עדיפים, לדעת מה היתרונות והחסרונות של כל מסלול, בנוסף חשוב גם לשקול אם לבחור מסלול קבוע כללי או אם כדאי דווקא לפצל את הכספים בכמה מסלולים שונים באותה קופת גמל ועוד.
  • במהלך תקופת החיסכון, יש לתת את הדעת אם כדאי לבצע שינויים בתמהיל ואילו שינויים, וכמובן יש להתייחס לעיתוי הנכון שבו תבחרו לבצעם.
  • ולסיום חשוב מאוד שתכירו את הטבות המס השונות, כך שתוכלו לנצלן לטובתכם ולמקסם את הרווחים שלכם לגבוהים יותר.

אתם צודקים, השקעות יכולות להפחיד וקבלת החלטות בנושא יכולה לבלבל. אולם התחושות הללו יכולות לעבור אם לצדכם עומד איש מקצוע עם מוניטין, אשר כבר יעץ וליווה מאות משקיעים או אפילו יותר. 

כאשר מדובר בכסף שלכם, בעתיד המשפחה שלכם, בתוכניות עתידיות חשובות ובצורך להיערך לבאות, חשוב שיהיה לצידכם האדם אשר ידע להתלבט אתכם, לעמוד בנעליכם ולתת מענה לכל שאלה שעשויה לעלות. איש המקצוע יעשה הכל כדי שההשקעה שלכם תהיה מוגנת ושאתם תשתחררו מבירוקרטיות מיותרות.